Hirvitornien uusimiset jatkuvat Kotakulhassa

Hirvitornien uudistaminen on aloitettu vuosi sitten. Pessolompolon hirviporukka on saanut valmiiksi tämän vuoden velvollisuudet.


"Tarkoitus on, että jokainen kyläporukka tekisi vähintään kaksi uutta hirvitornia. Tarvikkeet löytyvät seuran pihalta. Puutavara sekä naulat löytyvät liiterin vierestä. Joitakin tarvikkeita löytyy myös kappelilta. Pylväästä tulee aina kaksi jalkaa - kyllästetystä lankusta lava sekä rappuset - revat ja kaiteet peruspuutavarasta", kertoo puheenjohtaja Pauli Myllykoski.


"Tarkistakaa onko vanhan tornin paikka paras, vai onko vieressä mahdollisesti parempi paikka näkyvyyden suhteen. Tornit tulee rakentaa tieojan taakse, jotta ne eivät ole esteenä lumiauraukselle.", Myllykoski lisää.

Pessolompolon talkoohengellä syntynyt esimerkki hirvitornista
Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki

Pilkkiarpojen voittajat 2020

JUPON ERÄ RY PILKKIKORTTIARPA 2020 TULOKSET 1.POLARIS SPORTSMAN-MÖNKIJÄ+PERÄKÄRRY ARPA 0385 LEILA UUSITALO JUOKSENKI 2.HONDA -PERÄMOOTTORI ARPA 1559 ELJAS KUUSELA HEDNÄSET 3.MOOTTORISAHA ARPA 2603 PAS

Kesäkokous

Kesäkokous majalla sunnuntaina 18.8. klo 12:00 , käsitellään sääntömääräiset asiat. Jahtiin osallistuvien läsnäolo tai edustus välttämätön. Johtokunta kokoontuu klo 10.

SOITA MEILLE

+358 (0) 40 7267682

LÄHETÄ SÄHKÖPOSTIA
YHTEYDENOTTOLOMAKE
VUODESTA 1967

Metsästysseura on perustettu kesällä 1967

TOIMINTAMME

Seuran tarkoitus on edistää kestävää ja luontoa kunnioittavaa 

ampumaurheilutoimintaa aktivoimalla lähialueen ihmisiä. Ampumatoiminnan lisäksi seura järjestää ohjausta, koulutuksia ja tapahtumia.

SIJAINTIMME

Kaaranneskoskentie 150, 95670 Pessalompolo

© 2018 by Mediatalo LaplandNews